Foto Studio Kołecki sp.j. | ul. Ratajczaka 36, 61-816, Poznań | Tel.: 618529921 E-mail: kolecki@kolecki.pl

28 lutego 2018

Projekt Artystyczny Małgorzaty Myślińskiej “Zakład Fotograficzny”

Backstage

Share

#2 Projekt Artystyczny Małgorzaty Myślińskiej “Zakład Fotograficzny”

 

Kto z was był w naszym studio portretowym? Lub jeśli nie byliście u nas, może widzieliście inne studio fotograficzne od wewnątrz? Mam na myśli cały ten system plątających się pod nogami kabli, podwieszonych pod sufitem lamp, statywów na każdym kroku oraz wiele innych dziwnych, niespotykanych na co dzień rzeczy. O ile dorosły człowiek często wie, lub przynajmniej domyśla się po co to wszystko jest nam potrzebne, tak dziecko wchodząc do naszego studia często rozgląda się i zastanawia co to właściwie jest i czemu to służy?

 

Wnętrze zakładu to nie tylko wymienione wyżej rzeczy, które bez wątpienia pomagają nam fotografom tworzyć klimatyczne ujęcia. Wnętrze studia to również wszystko to co buduje daną scenografię, czyli tła fotograficzne, draperie, meble, krzesła, szezlongi, taborety, fotele, stoły, stoliki, klęczniki, podnóżki, kapelusze, czapki, walizki, pluszaki a w naszym przypadku również konik na biegunach oraz wiele (naprawdę wiele) różnych innych rzeczy. O ile system oświetleniowy studia fotograficznego wszędzie wygląda bardzo podobnie, tak wyposażenie w rekwizyty jest urozmaicone – nie ma na to żadnej reguły. Są oczywiście fotografie przy których nie używa się żadnych rekwizytów, ale czasem odpowiednia scenografia i rekwizyt pomaga “modelowi” zapozować do zdjęć w bardzo naturalny sposób – wygodny fotel, książka, sztuczne kwiaty mogą być w tym pomocne. Czy kiedyś jednak zastanawialiście się nad sposobem wykorzystywania rekwizytów w fotografii?


Z początkiem lutego 2018 roku do naszego studia zgłosiła się Małgorzata Myślińska młoda artystka wizualna, malarka i filozofka rezydentka działająca w poznańskim CK Zamek. Powodem wizyty Pani Małgosi było właśnie zainteresowanie tłami fotograficznymi oraz rekwizytami, które najczęściej wykorzystujemy podczas sesji zdjęciowych. Projekt “Zakład Fotograficzny” w którym zdecydowaliśmy się wziąć udział, polega na inwentaryzacji wyposażenia zakładów fotograficznych z Poznania i okolic. Spotkanie z artystką miało miejsce w naszym studiu portretowym, gdzie odbywają się wszystkie nasze sesje. “Idea projektu bardzo mi się spodobała, bo rzeczywiście w codziennej pracy fotografa, rekwizyty stanowią drugorzędną rolę. To model jest ważniejszy. To znaczy podczas fotografowania rzadko skupiam się na użyciu “właśnie tego” rekwizytu, który w danym momencie staje się “asystentem” w fotografii. Inaczej jest w przypadku kiedy klient przyszedł do nas z konkretnym pomysłem na zdjęcie co często wymaga ode mnie wcześniejszej pracy z przygotowaniem całej scenografii.” – opowiada Barbara Kołecka – Herman, z pod której oka i ręki powstały zdjęcia do projektu Pani Małgorzaty. Projekt ma potrwać do końca kwietnia 2018 roku. Efektem ma być wydany artystyczny album fotograficzny przy współpracy z kolektywem Ostrøv. Poniżej krótki backstage z całej sesji. Serdecznie polecamy śledzić poczynania Myślińskiej – skorzystajcie z linków u dołu ekranu.

 

Z.

 

 

LINKI:

Małgorzata Myślińska: http://ckzamek.pl/artykuly/2617-magorzata-myslinska/

Rezydenci w Rezydencji: http://ckzamek.pl/wydarzenia/2742-rezydenci-w-rezydencji-spotkanie-z-kolektywem-ostr/

Kolektyw Ostrov: https://www.facebook.com/Ostrov.books/

 

 

 

 

 

 

Możesz użyć następujacych znaczników HTML w komentarzu: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>