Foto Studio Kołecki sp.j. | ul. Ratajczaka 36, 61-816, Poznań | Tel.: 618529921 E-mail: kolecki@kolecki.pl

1 czerwca 2018

Co i jak z tym zdjęciem dyplomowym

zdjęcia dyplomowe

Share

Za oknem piękna pogoda, nikomu nie chce się uczyć. Dla większości studentów jest to przyjemny czas zabawy, ale również ciężkiej pracy. W ciągu dnia odpoczynek w promieniach słońca, wieczorem książkowy maraton. I tak przez dłuższy czas. Taki urok ostatnich miesięcy nauki. W odkładaniu na ostatnią chwilę większość studentów zdobywa stopień mistrzowski (wiem z doświadczenia) a najczęściej odkładacie pisanie pracy dyplomowej, złożenie dokumentów przed obroną i zrobienie zdjęcia dyplomowego. Bazując na naszym doświadczeniu, my fotografowie wiemy, że zdjęcie dyplomowe powinno reprezentować najlepsze cechy fotografowanej osoby, prawdę mówiąc jest to wasza wizytówka. Wizytówka, która nie tylko będzie w waszym dyplomie lecz prawdopodobnie trafi w ręce przyszłego pracodawcy razem z innymi aktami osobowymi. Śpiesząc wam na ratunek podpowiem jak dobrze jest przygotować się do tego zdjęcia tuż przed wizytą u fotografa.

Doświadczenie zawodowe to jedno, w związku z nieustającymi zmianami w dziedzinie fotografii dokumentowej, postanowiłam sprawdzić czy uczelnie wyższe z Poznania narzucają swoje własne wymogi w zdjęciu dyplomowym.

 

  1.  Rozmiar zdjęcia

Często pytacie się nas czym zdjęcie dyplomowe różni się od zdjęcia do dowodu. Jak już wiecie z poprzednich wpisów, do dowodu wymagane jest zdjęcie biometryczne (na wprost, bez uśmiechu) o rozmiarze 35mm x 45mm.
Fotografia na dyplom licencjacki lub magisterski jest nieco większa 45mm x 65mm – jest to wymiar standardowy do wszystkich uczelni wyższych w Polsce (niektóre uczelnie narzucają inny wymiar, ale to rzadka sytuacja).

 

    2.  Tło

I tu mamy duży wybór. Są tła bardziej preferowane przez większość uczelni takie jak białe, błękitne, niebieskie czy szare. Powinny być gładkie, jasne bez ozdób w jego obrębie, ale to wie każdy fotograf 😉 . Na szczęście, fotograf w dalszym ciągu ma wybór jeśli chodzi o kolor tła za modelem i żadna z uczelni nie narzuca nam jednego koloru. Jednym z czynników, który bierzemy pod uwagę wybierając tło jest strój fotografowanej osoby, jej karnacja, kolor włosów itp. – wybór tła to indywidualna sprawa, dlatego każde zdjęcie jest inne, niepowtarzalne.

 

3.  Strój

Jak mówią “nie szata zdobi człowieka…” Na co dzień zgadzam się z przysłowiem, jednak zanim wybierzesz się do fotografa warto jest pomyśleć o odpowiednim stroju. Niby tu też jest dowolność, jednak nie do końca. Zastanów się jak chcesz być postrzegany przez osoby, które zobaczą Twoje zdjęcie? Na pewno po tym pytaniu zastanowisz się jeszcze 2 razy czy Twoja ulubiona bluza z kapturem to dobry pomysł? Czy top na ramiączkach na pewno będzie dobrze wyglądał? Według ankietowanych strój powinien być adekwatny do sytuacji co nie oznacza, że musisz od razu wbić się w garnitur i założyć tak bardzo niewygodny krawat, lub specjalnie na tę okazję kupić żakiet bo nie masz nic takiego eleganckiego w swojej szafie. Dobrze jest założyć coś, co nie stwarza wrażenia garba na plecach jak wspomniana bluza i nie jest zbyt mocno pogniecione (to dotyczy głównie Panów) Idealnym rozwiązaniem dla każdego mężczyzny jest koszula z długim rękawem, można lecz nie trzeba zakładać krawata ani muchy. Drogie Panie, (tak, my również popełniamy faux pas) unikajmy wspomnianych gołych, niczym nie zakrytych ramion, bardzo głębokich dekoltów, czy prześwitujących bluzek. Nie fajne wyglądają również modne teraz bluzeczki z falbanami przy rękawach (często poszerzają). W naszym przypadku elegancka koszula czy bluzka będą doskonałym wyborem. Dobrze też wyglądają sukienki ;-), mimo że fotografuje się od pasa w górę. Pamiętacie, że biała koszula nie jest priorytetem, zwłaszcza jeżeli twoja karnacja jest jasna a włosy mają odcienie jasnego blondu. Ciemniejsza góra (bluzka, żakiet) lepiej się sprawdzą w tym przypadku.

 

4.  Profil fotografowania

Tu również mamy dowolność. Ważne są osobiste preferencje modela, ktoś woli fotografować się z prawej a ktoś z lewej strony. Często pytamy, który profil Pani/Pan woli? Zdarza się, że klient odruchowo siada lewym lub prawym profilem, lub w takiej pozycji w jakiej krzesełko zostało po poprzedniku. Bez obaw, zawsze doradzimy i podpowiemy co lepiej wygląda. Robimy kilka ujęć z każdego profilu a model decyduje które z nich jest “tym jedynym” :-).

 

   5.  Mimika twarzy

Mam dwie informacje dobrą i lepszą. Dobra jest taka, że na siłę nie trzeba się uśmiechać. Lepsza natomiast spodoba się miłośnikom uśmiechu, którzy na co dzień się śmieją, a dzień bez roześmianej buzi jest dniem straconym – można się uśmiechać 😉

Mam dla was dwie dobre informacje. Po pierwsze, każde wybrane przez was zdjęcie ładnie wyretuszujemy oraz wywołamy w ciągu 5 minut 🙂 . Po drugie, zdjęcie dyplomowe można wykorzystać w CV. Więc głowa do góry, uśmiech na ustach i zapraszamy do Foto Studio Kołecki na zdjęcie dyplomowe.

 

Z.

Możesz użyć następujacych znaczników HTML w komentarzu: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>