Foto Studio Kołecki sp.j. | ul. Ratajczaka 36, 61-816, Poznań | Tel.: 618529921 E-mail: kolecki@kolecki.pl

7 lutego 2018

Muszę iść do fotografa…

zdjęcia biometryczne

Share

Muszę iść do fotografa…

Wizyta w banku, załatwiasz kredyt. Miła Pani “w okienku” prosi Cię o dowód osobisty w celu potwierdzenia Twojej tożsamości. Uśmiechasz się, po czym podajesz jej dokument. Ona ogląda, przewraca – sprawdza. WYROK! “Ma Pan/Pani nieważny dowód od 2 tygodni.” lub bardziej optymistycznie: “Niedługo mija termin ważności Pani/Pana dokumentu.” Twoje plany legły w gruzach. Kredytu nie załatwisz, przez jakiś głupi plastikowy kartonik! Jesteś wściekły, jednak szybko bierzesz się w garść. Nie jest tak źle!– myślisz… Przecież gdzieś mam jeszcze jedno zdjęcie. Wracasz do domu w celu odszukania fotki, którą miałeś wykonaną parę lat temu. Szukasz i szukasz….- bez efektu. Ale chwilka, może mama ma w portfelu jeszcze jedną kopię? Jest, udało się!  Zabierasz zdjęcie po czym szybko pędzisz do urzędu wypełnić wniosek. Na twojej twarzy nieśmiało pojawia się uśmiech no i może lekkie zaskoczenie jak sprawnie i w krótkim czasie załatwisz nowy dokument. Składasz wniosek, gdzie następna Pani “w okienku” ogląda go dokładnie mówiąc: “Ta fotografia jest nieaktualna. Musi Pan/Pani dostarczyć nowe biometryczne zdjęcie. Proszę iść do fotografa po czym wrócić ponownie z nowym zdjęciem”. Klapa! Krótka dyskusja w stylu: “Aż tak bardzo się nie zmieniłem, nikt przecież tego nie zauważy.”, “Ale to zdjęcie jest ładne i właśnie je chcę mieć w dokumencie” nic nie skutkują. Przyjmijmy, że uprzejmie dziękujesz za te cenne wskazówki, a wychodząc starasz się nie trzaskać drzwiami. To właśnie ten moment kiedy uświadamiasz sobie, że musisz iść do fotografa.

Nie znoszę zdjęć, zawsze wyglądam na nich okropnie! Nie lubię być fotografowany. Jestem niefotogeniczny! Co to znaczy, że zdjęcie musi być biometryczne? Kto w ogóle wymyślił te zdjęcia? Zapewne to tylko część z wielu pytań jakie sobie teraz zadajesz.

Od czego zacząć? Na początku wyjaśnię o co chodzi z tym zdjęciem biometrycznym. Jest to fotografia, która musi być wykonana en face (na wprost), pokazująca wyraźnie całą twarz fotografowanej osoby na białym tle. Aktualnie biometryczne zdjęcie wykorzystuje się głównie w dokumentach urzędowych, czyli do dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Niektóre instytucje, chcąc ujednolicić system, również decydują się na wykorzystywanie biometrycznego zdjęcia np. legitymacja studencka (nie wszystkie uczelnie/szkoły policealne) czy miejska karta transportu publicznego (zależy od miasta). Fakty są jednak takie, że pomimo ułatwienia nam życia, stosując jedno zdjęcie do wszystkich dokumentów i tak jesteśmy z nich często niezadowoleni. Biometryczne zdjęcie pokazuje wszystkie nasze niedoskonałości np. nierówno osadzone oczy czy też lekko skrzywiony nos. Co zrobić żeby mimo wszystko to brzydkie zdjęcie, spełniało wymogi narzucone przez urzędy, a model  wyglądał na fotografii korzystnie? Odpowiedź jest krótka. Należy wybrać bardzo dobrego fotografa, który nie tylko posadzi Cię przed obiektywem, powie że nie wolno się uśmiechać  po czym zrobi parę zdjęć z których (może!?) będziesz mógł wybrać to lepsze zdjęcie, po czym natychmiast otrzymasz komplet zdjęć (najczęściej 4 lub 8 szt.), zapłacisz ok. 25zł, zaraz po Tobie w ten sam sposób, obsługiwanych jest 10 kolejnych osób. Wychodząc zerkasz na zdjęcia i zaczynasz żałować, że Twój wybór padł właśnie na to studio fotograficzne. Dlaczego? Pewnie było najbliżej Twojej okolicy i nie miałeś czasu szukać nic innego, lub jeśli szukałeś, skusiła cię niska cena. Jeśli to w jakiś sposób mogło by Cię pocieszyć przypuszczalnie w podobnej sytuacji do Twojej znajduje się więcej osób. Mówisz sobie, że czasu nie cofniesz, ale gdybyś miał go więcej znalazłbyś inne studio. Tylko jak je wybrać? Jeśli jesteś zadowolony z “maszynowej obsługi” gdzie zaraz po Tobie kolejna osoba jest obsługiwana w taki sam sposób a cały proces fotografowania zamyka się w około 2 minutach to dobry moment, żebyś przestał dalej czytać ten wpis. Gwarantuję Ci, że zaoszczędzisz swój cenny czas, a ja wcale się nie pogniewam, że skończyłeś w tym momencie. Wszystkich bardziej wymagających klientów zapraszam do dalszej lektury.

Nie będę krytykować działalności konkurencji, bo nie o to tu chodzi. Opowiem wam jak to wygląda u nas. Po pierwsze jesteśmy tu dla ciebie. Dzień dobry, Hello a niedługo również Buongiorno zaczynamy ten magiczny proces.

Racja do tej pory nasz proces obsługi pewnie wcale nie jest innowacyjny. Ale to nie wszystko! Pracując z każdym klientem podpowiadamy, poprawiamy, rozmawiamy, doradzamy, odpowiednio ustawiamy. Nasza sytuacja jest o tyle komfortowa, my też mamy zdjęcia w dowodach i paszportach. Rozumiemy Państwa dyskomfort przed obiektywem, dlatego staramy się rozładować to nikomu niepotrzebne napięcie. Nieustanna interakcja między Wami a fotografem jest bardzo pomocna. Jan Walerian Kołecki mawiał, że nawet zwykłe zdjęcie do dokumentów, jest także portretem człowieka, nie lekceważymy jego słów. Po sesji pokazujemy wszystkie zdjęcia, sugerujemy i doradzamy ale to wam pozostawiamy decyzję, które zdjęcie jest tym odpowiednim. Bywają sytuacje, w których żadna z naszych propozycji zdjęcia Wam nie odpowiada, ze względu np. na źle układającą się fryzurę, w takich przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeszcze raz przygotować się do zdjęcia i po prostu je powtórzyć. Nasze studio zawsze ma dla wa czas 🙂 Jeśli obie strony są zadowolone możemy przejść do kolejnego etapu. Fotografia poddana jest delikatnemu retuszowi, gdzie głównie wyrównujemy koloryt skóry, niwelujemy cienie pod oczami, redukujemy błyszczącą skórę, usuwamy niedoskonałości skóry (wypryski/trądzik/siniaki) nie będące stałym jej elementem (pieprzyki/trwałe blizny) lub usuwamy biżuterię (niedozwolona na zdjęciu biometrycznym) często zdobiącą łuk brwiowy, nos, usta czy podbródek. Naturalny retusz korzystnie wpływa na odbiór zdjęcia, jest dopuszczalny przez urzędników. Na tym etapie najczęściej kończymy naszą pracę a wy otrzymujecie komplet gotowych odbitek. Pojawiający się na waszych twarzach uśmiech w momencie odbioru zdjęć utwierdza nas, że wykonujemy swoją pracę dobrze. Gdy zdjęcie jest gotowe śmiało można wrócić do urzędu jeszcze raz złożyć wniosek. Tym razem na pewno nikt nie cofnie wniosku, ponieważ fotografia jest aktualna i spełnia wszystkie wymogi. Pozostaje tylko czekać na odbiór nowego dokumentu.

Jak się okazuje wizyta u fotografa, wcale nie boli, a nasze niekiedy wrogie nastawienie okazuje się niepotrzebne, bo uwierzcie mi, że można być zadowolonym ze zdjęcia biometrycznego, a sekret tkwi w naszym serdecznym podejściu do klienta, my tutaj naprawdę lubimy ludzi 🙂

Z

7 Comments

Szymon

15 lutego, 2018 Odpowiedz

Super artykuł

Olga

20 lutego, 2018 Odpowiedz

Właśnie zamierzalam isc do fotografa, w koncu wiem jak przygotować się do zdjęć

Ela

20 lutego, 2018 Odpowiedz

Świetny, artykuł. Już wiem jak przygotować się do zdjęć ? dzięki !

Ula

20 lutego, 2018 Odpowiedz

Dziękuję za ten artykuł Z. Właśnie miałam zrobić zdjęcia do dokumentów, teraz wiem jakie będę potrzebować 🙂 Wytłumaczyłaś wszystko w bardzo ciekawy sposób!

Bartek

21 lutego, 2018 Odpowiedz

Jeden z nielicznych artykułów, który przeczytałem od deski do deski:) ciekawy i prosty do zrozumienia:)

Daria

21 lutego, 2018 Odpowiedz

Super!! świetny artykuł, a już niebawem kończy mi się ważność dowodu 😀

    Zuza

    22 lutego, 2018 Odpowiedz

    W takim razie serdecznie zapraszamy do nas po zdjęcie 🙂

Możesz użyć następujacych znaczników HTML w komentarzu: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podobne artykuły

Mogą także Ci się spodobać

Podgląd